Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[VB.NET] Tam Ekran Yapmayı ve Genişletmeyi Kapatmak
Merhaba,
İlk dersimize hoş geldiniz diyerek girelim. Bugün aslında çoğu kişinin aradığı soruya yanıt bulacağız. Aslında gayet kolay bir yöntem yapamayacak bir şey yok. Ben iyice, detaylıca anlatmak istiyorum.

Konumuz, Formu Tam Ekran Yapmayı ve Genişletmeyi Engelleyerek Sabit Bırakmak.

Bunu herkes yapamıyor maalesef, ama bunun metodunu göstereceğim size.

Eğer benim geliştirdiğim Uygulamaları denediyseniz tam ekran yapılmadığını ve genişletilmediğini de görürsünüz. Bu metodu şahsen ben de kullanıyorum.

Hazırsak başlayalım;

Öncelikle bu işlemi yapmadan önce formunuzun boyutunu tam isabet ayarlamanız ŞARTTIR. Aksi halde büyültüp küçültemezsiniz.

Eğer boyutundan eminseniz,

Sağ Altta bulunan 'Properties' menüsünden, 'Size' bölümünü bulun. Karşıtında, formunuzun boyut değeri yazacaktır. (Örn: 300; 300

Bu boyut değerini kopyalıyoruz. Ve yine 'Properties' menüsünden, 'Maximum Size' ve 'Minimum Size' kısmının karşısına yapıştırıyoruz.

Burası, formumuzun hem tam ekran yapılmasını, hem de genişletilmesini engelleyecek olan kısımdır.

Ancak, burayı yaptık fakat işimiz bitmedi. Bunu yaptıktan sonra, formun pencere çizgisine gelince imleç değişiyor. Bu bug gibi bir şey değil ancak pürüz gibi görebilirsiniz.

Bunu imlecin çıkmasını da şöyle engelleyebiliriz,

'Properties' menüsden, 'FormBorderStyle' bölümünü bulun. Varsayılan olarak 'Sizable' yazacaktır, seçim kısmından 'FixedSingle' olanı seçin.

Şimdi burada ufak bir hatayı söyleyeyim. Bunun çözümü var mı yok mu bilmiyorum ama. Çok ta önemli değil yine de bilmenizde fayda var.

Bütün bu işlemleri yaptıktan sonra, programı açtığınızda tam ekran düğmesine tıkladığınız an pencere doğrudan ekranın başına gidiyor. Tam ekran olmadığını fark edebilirsiniz, ancak doğrudan ekranın başına gitmesi de iyi bir şey değil. Aslında çok ta önemli değil bu, her halükarda tam ekran olma olayı burada bitiyor.

Kolay gelsin.
Ara
Cevapla }}}}

Hızlı Menü:

Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Online Shopping App
Online Shopping - E-Commerce Platform
Online Shopping - E-Commerce Platform
Feinunze Schmuck Jewelery Online Shopping