Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
GNU Linux Nedir?
GNU%2BLinux.png

GNU/Linux aslında bir işletim sistemi değildir. GNU/Linux, Linus Torvalds adında Finlandiyalı bir bilgisayar mühendisinin 1991 yılında Helsinki Üniversitesi’nde bir öğrenci iken Intel’in yeni işlemcisi 80386nın korumalı mod mimarisini denemek üzere geliştirmeye başladığı Unix (aslen Minix) tabanlı bir işletim sistemi çekirdeğidir. Bilinenin aksine Linux bir işletim sistemi değil işletim sistemi çekirdeğidir. Yani Linux, Linux dağıtımlarının bel kemiğini oluşturmaktadır. Linus Torvalds internette yaptığı duyuru sonucunda tüm dünyadan birçok programcının da desteği ile hızla gelişmiş ve halen aynı destek ile gelişmekte olan açık kaynak kodlu, özgür bir yazılımdır.. Ancak insanlara “GNU/Linux çekirdeğini kullanan bir işletim sistemi” demek zor geldiği için zamanla GNU/Linux çekirdeğini kullanan işletim sistemlerine genel olarak GNU/Linux denmeye başlanmış ve bu kullanım yerleşmiştir.

GNU/Linux çekirdeğini kullanan işletim sistemlerine Linux jargonunda “dağıtım” denir. Dağıtımlar; GNU/Linux çekirdeğini, diğer programları (müzik oynatıcı, CD yazma programı, İnternet tarayıcı vb.) ve bunların kolayca sabit diske kurulmasına imkan veren bir arayüzü içeren program paketleridir. Pardus, Ubuntu, Debian, Fedora, mageia, magma linux, truva linux vb. birer GNU/Linux dağıtımıdır. İşte asıl işletim sistemi diyebileceğimiz şeyler bunlardır.

Yukarıda saydığımız dağıtımlar, aynı çekirdeği kullandıklarına göre bazı ortak özellikleri olmalıdır. Dosya sistemleri, komut satırında çalıştırılabilecek komutlar, klasör hiyerarşileri vb. ortaktır.
GNU/Linux açık kaynak kodlu ve özgür bir işletim sistemi çekirdeğidir. Yani isterseniz GNU/Linux çekirdeğinin ve GNU/Linux dağıtımlarında kullanılan programların çoğunun kaynak kodlarını görebilir ve değiştirebilirsiniz (açıklık) ve isterseniz GNU/Linux çekirdeğini ve GNU/Linux dağıtımlarında kullanılan programların çoğunu -kaynak kodu değiştirerek veya değiştirmeden- arkadaşlarınıza ve İnternet üzerinden herkese dağıtabilirsiniz. GNU/Linux dağıtımlarında birinin örneğin Debian alt yapısını kullanarak yeni bir işletim sistemi çıkarabilirsiniz buna en iyi örnek Ubuntu dur ubuntu debian altyapısı kullanarak çıkarılmış bir işletim sistemidir.

Dalgalanan%20Bayrak%20Resmi.gif
vEJJ86.gif
Ara
Cevapla }}}}

Hızlı Menü:

Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Online Shopping App
Online Shopping - E-Commerce Platform
Online Shopping - E-Commerce Platform
Feinunze Schmuck Jewelery Online Shopping