Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Şimon Peres hayatını kaybetti
Felç geçirmesi nedeniyle iki hafta önce hastaneye kaldırılan 93 yaşındaki İsrail eski Cumhurbaşkanı Şimon Peres‘in tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybettiği bildirildi.
İsrail Başbakanlık Basın Ofisinin resmi internet sayfasında yer verilen açıklamada, yaşamını yitirdiği belirtilen Peres için taziye dileklerinde bulunuldu.
Açıklamada şu ifadeler kullanıldı;
Alıntı:
Basın Ofisi, eski Başbakan ve Cumhurbaşkanı Peres’in yasını tutmaktadır. Peres, İsrail için devletin kurulmasından öncesinden başlayarak şimdiye kadar önemli bir şahsiyet oldu.
İsrail‘de 2007 yılından 2014’e kadar cumhurbaşkanlığı görevini yürüten Peres, 13 Eylül’de felç geçirmiş ve hastaneye kaldırılmıştı. Tel Aviv’deki Tel Hoshemer Hastanesi’nde bulunan Peres‘in durumunun dün akşam iyice ağırlaştığı ve tedavi amacıyla ilaçlarla uyutularak solunum cihazına bağlandığı kaydedilmişti.
Belarus‘ta 1923 yılında zengin bir tüccarın oğlu olarak dünyaya gelen Şimon Peres, 1934 yılında İngiliz manda yönetimi altında bulunan Filistin‘e göç etti. İsrail parlamentosu Knesset‘te 48 yıl milletvekilliği yapan Peres, başbakanlık ve cumhurbaşkanlığı gibi görevlerde bulundu.
Şimon Peres cumhurbaşkanlığı görevini 2014 yılının temmuz ayında Reuven Rivlin‘e devretmişti.
Davos Krizi
2009 yılında İsviçre’nin bir köyü olan Davos’ta yapılan bir oturumda, dün akşam hayatını kaybeden Şimon Peres, dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ve oturumun moderatörü David Ignatius arasında bir kriz yaşanmıştı. Tüm dünyanın canlı olarak izlediği toplantıda Peres’e sert eleştirilerde bulunan Erdoğan, salonu terk etmişti.
Dönemin Başbakanı, şimdiki Cumhurbaşkanı, Recep Tayyip Erdoğan, yüksek sesle konuşan ve parmağını sallayan İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres‘e çok sert bir çıkış yapmıştı.
[img=702x0]https://ontrava.com/wp-content/uploads/2016/09/erdogan-simon-peres.jpg[/img]
ErdoğanPerez‘e dönerek, şu ifadeleri kullanmıştı;
Alıntı:
Sesin çok yüksek çıkıyor. Benden yaşlısın, biliyorum ki sesinin benden çok yüksek çıkması bir suçluluk psikolojisinin gereğidir. Benim sesim bu kadar çok yüksek çıkmayacak. Bunu böyle bilesin. Öldürmeye gelince siz öldürmeyi çok iyi bilirsiniz. Plajlardaki çocukları nasıl öldürdüğünüz, nasıl vurduğunuzu çok iyi biliyorum. Ülkenizde başbakanlık yapmış iki kişinin bana çok önemli lafları vardır. Filistin’e, tankların üstünde girdiği zaman, ‘kendimi bir başka mutlu addediyorum’ diyen başbakanlarınız var. Ve bana sayılar veriyorsunuz. İsimini de veririm, belki merak edenleriniz vardır.
[img=711x0]https://ontrava.com/wp-content/uploads/2016/09/peres-erdogan.jpg[/img]
Erdoğan, oturumu yöneten moderatöre de süre konusunda, konuşmacılara eşit davranmadığı gerekçesiyle tepki göstermişti.
[img=709x0]https://ontrava.com/wp-content/uploads/2016/09/moderator-davos-erdogan-e1475041015408.jpg[/img]
Dalgalanan%20Bayrak%20Resmi.gif
vEJJ86.gif
Ara
Cevapla }}}}

Hızlı Menü:

Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Online Shopping App
Online Shopping - E-Commerce Platform
Online Shopping - E-Commerce Platform
Feinunze Schmuck Jewelery Online Shopping