Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Game Maker: Giriş
Her şeyde olduğu gibi Game Maker'da ustalaşmak için uzun zamanlar gerekiyor. Bu forumdaki oyun motoru forumlarını ele alırsam, Game Maker, Unity 3D ve CryEngine'den daha kolaydır. 3D özelliği pek gelişmiş sayılmaz ama Android, ios için oyunlar kodlanabiliyor. Elbette ki bu özellik ücretli.
Bu konuda hevesliyseniz, ayrıntılı bir şekilde nasıl Flappy Bird kodlanır bizzat kendim ileride anlatacağım. Sonra ileriki zamanlarda platform oyunları nasıl yapılır onları göreceğiz.
İlk olarak kendi forum ve bloglarımda verdiğim şu temel derstten başlayalım.
Programdan genel bir görünüm,
jJdbzj.png
1) Sprites: Oyunda kullanacağımız karakter ve eşya gibi şeyler buraya yüklenir. Sadece resimlerinin seçilmesi gerekir, bu bölümde (karakter, eşya vs.) sprite çizilebilir ya da hazır kullanılabilir. Eylemler (yürüme, zıplama vs.) seçilemez. Bu bölümün tek görevi resim seçmektir.

2) Sounds: Oyunda kullanılacak olan sesler buraya yüklenir. Örneğin ateş sesi, arka plan sesleri gibi şeyler. Bu bölümde sadece seçim yapılır. Seçilen sesler düzenlenebilir.

3) Backgrounds: Oyunda kullanacağınız arka plan dosyalarını yükleyeceğiniz yerdir. Bu bölümde arka planları seçeriz veya bunları düzenleyebilirsiniz de.

4) Paths: Yol anlamına gelir ve bir objenin bu bölümde verilen komutlarla hareketi sağlanır. Fakat bu bölümden de sadece seçilir.

5) Objects: Tüm her şeyin birleştiği yerdir. Sprite seçilir ve ses ekleme gibi şeyler yapılır. Eylemlerin hepsi burada yapılır.

6) Rooms: Oyunun odalarıdır. Her şeyi buraya dizeriz. Oyunun yürütüldüğü yerdir.

7) Game Information: Bilgilendirme veya yardım gibi bir şey diyebiliriz. Oyun içinde F1 tuşuna basıldığında Game Information’a yazdığınız yazılar çıkar. Örneğin oyun tuşları gibi şeyler yazabilirsiniz.

8) Global Game Settings: Yapmış olduğunuz oyunun ikonunu .ico dosyası olarak seçebilirsiniz. Buradan pencere ayarları ve oyun yüklenirken çıkan resimleri seçebilirsiniz.

Şimdi bunları resim üzerinde görelim. Benim Game Maker sürümüm 8.0’dır. Görmeden önce bir ayarı gözden geçirmeyi unutmayalım! File > Advanced Mode’un önünde işareti varsa o işareti kaldıralım. Şimdi daha da basit oldu değil mi?(Bu modda Paths yok ama onu yine de anlatmak istediğim için yazdım.)
89p9.png

Evet şimdi üst ve sol köşelere biraz göz atalım. Kırmızı olarak seçtiğim bölümdekileri (en sondaki soru işaretli yer haricinde) Yeşil bölümde de yapabiliyorsunuz. Fakat kırmızı olarak seçtiğim bölümde sadece tek tıklamayla yapabiliyorken, yeşil bölümde örneğin sprite yaratmak için sağ tıklayıp Create Sprite yerine basıyoruz. Ama üst bölümde tek tıklamayla açabiliyoruz.
vwg6.png
Şu üst bölümü biraz tanıyalım. (Not farklı rengi karışmaması amacıyla yazdım herhangi bir anlamı yoktur Smile )

1. Bu bölüm yeni bir proje (oyun) yaratmamızı sağlar.
2. Bu bölüm yapmış olduğumuz bir projeyi açıp düzenlememizi sağlar.
3. Projeyi kaydetmemizi sağlar. (Not: Kaydedince projeyi kaydetmiş olursunuz oyunu değil. Oyun olarak yani exe uzantılı bir dosya olarak kaydetmeyi istiyorsanız okumaya devam edin.)
4. Bu bölümde oyunu kaydederiz. Yani oyun anlayacağınız oyun şeklinde kaydolur. Şimdi basınca hata verir çünkü daha henüz bir room (oda) oluşturmadık. Oluşturunca kaydedebiliyorsunuz.
5. Oyununuzu internette paylaşmanızı sağlar. Daha doğrusu siteye giriş yapıp, oyununuzu koyarsınız. Elbette ki başka yerlerde de paylaşabilirsiniz.
6. Oyununuzu test etmenizi sağlar. Örneğin bir ayar yapıp ‘’Olmuş mu acaba? ’’ diyerek test edebilirsiniz.
7. Burada oyununuzun değişkenlerini takip edip düzenlemeler yapabilirsiniz. Bu bölümü kullanmanıza gerek yok.

8. Sprite(*) eklemenizi sağlar.
9. Sound(*)eklemenizi sağlar.
10. Background(*) eklemenizi sağlar.
11. Object(*) eklemenizi sağlar.
12. Room(*) eklemenizi sağlar.
13. Game Information(*)’ı buradan düzenleyebilirsiniz.
14. Global Game Settings(*)’i buradan düzenleyebilirsiniz.

Anlamadıklarınızı sorabilirsiniz.
Ders bana aittir :)
Cevapla }}}}
Teşekkürer çok iyi :) Resmin köşesine falan FoTR yazda tam almasınlar :D
dbZ7QV.png
OZRv7A.gif
Ara
Cevapla }}}}
Yok gerek yok o kadarına. Zaten bu dersi başka sitelerimde filan yazdım. Şu an internette bu ders dolanıyor. 2-3 siteye girdim benim dersi çoktan çalmışlar bile :) Diğer derslere zaten mutlaka yazarım adresi.
Cevapla }}}}
Teşekkürler
Cevapla }}}}
Teşekkürler..
Ara
Cevapla }}}}

Hızlı Menü:

Şu anda bu konuyu okuyanlar: 3 Ziyaretçi

Online Shopping App
Online Shopping - E-Commerce Platform
Online Shopping - E-Commerce Platform
Feinunze Schmuck Jewelery Online Shopping