Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sunucu yönetilmesi için dikkat edilmesi gerekenler nedir?
Sunucu Yönetimi İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sunucu yönetimi, web sitelerinin kurulu olduğu bilgisayarların idaresi ve sağlıklı çalışması için gerekli işlemlerin sürdürülmesini ifade eder. Sunucular, internete doğrudan bağlı, devamlı açık bilgisayarlardır. Kendi işletim sistemleri ve yönetim panelleri bulunmaktadır.

Sunucular, Windows ve Linux olmak üzere iki gruptur. Her iki sunucu tipinde de sunucu yönetimi amatör bir iş değildir. Komplike işlem grupları içermektedir. Zira sunucular, sadece açık kalmak için bile, normalden farklı işletim sistemleri çalıştırırlar ve onlara müdahale edebilmek için komut yönetim sisteminin biliniyor olması gerekir.

Her ne kadar pek çok sunucunun kullanıcı ara yüzleri olsa da, kullanıcı ara yüzleri her işlemin yapılabilmesine izin vermez. Bu nedenle sunucuların yönetim panellerine komut sistemi ile giriş yapılır. Sunucular üzerinde geniş kapsamlı efektleri olacak yönetim işlemleri SSH  (Secure Shell) üzerinden yapılmaktadır. SSH kullanımı bir yana dursun, bu panele bağlanmak bile bu konuda uzman olmayanlar için neredeyse imkansızdır. Ancak elbette SSH müdahalesi gerektiren işlemler sunucu genel parametreleridir.

Sunucu yönetimi kullanıcı/yönetici görsel ara yüzü ile büyük ölçüde sağlanabilir. Yönetim ara yüzü üzerinde, genel parametrelerin ayarlanması, sitelerin ve müşterilerin eklenip çıkarılması, sitelerin takip edilmesi, sistem kaynaklarının takibi, kod parametrelerinin yönetimi ve eklentilerin yönetilmesi kullanıcılar boyutunda mümkündür. Ancak, sunucunun majör özellikleri görsel yönetim panelinden sağlanamamaktadır. Daha çok güvenlikle ilgili ayarlar SSH ile yapılmalıdır.

Sunucu yönetimi, Windows ve Linux işletim sistemlerinde çok farklı özelliklere sahip olmamakla birlikte yazılım dilinin farklı oluşundan dolayı, bazı fonksiyonlar işletim sistemine özeldir. Örneğin, Windows sunucularda Php özellikli bazı kodlar çalışmayabilir veya verimsiz çalışabilir. İşte sunucu yöneticisi, farklı işletim sistemleri üzerinde, farklı kod dillerini çalıştırabilmelidir.

Sunucular, düzenli olarak yeniden başlatılmalıdır. Gerek ısınma, gerekse sistem kaynaklarının rezerve edilmiş bölümünün serbest bırakılması için sunucuların yeniden başlatılması doğru olacaktır. Sistem yöneticisi sunucuyu takip eder ve gerekli hallerde sunucuyu resetler.

Ayrıca sunucu yönetimi, sunucuda kurulu sitelerin gereksinimlerine göre sunucu eklentileri kurmak görevini de kapsamaktadır. Yönetici sunucunun parametrelerini kurulu sitelerin ihtiyaçlarına göre düzenler, gerekli ise eklentiler kurar ve düzgün çalışmalarını sağlar. Ve tabii sunucu güvenlik seviyesini takip eder. 
Ara
Cevapla }}}}
İyi çalışmaya devam edin, bu web sitesinde birkaç yazı okudum ve blogunuzun çok ilginç olduğunu ve connections harika bilgiler içerdiğini düşünüyorum.
Ara
Cevapla }}}}
Sunucu yönetimi, internet sitelerinin ya da internete bağlı veya lokalde çalışan diğer tüm uygulamaların bağlı olduğu sunucu bilgisayarların, düzgün ve stabil çalışmasını sağlayabilmek adına bu sunucuların takip ve kontrollerinin yapılmasıdır.<br> gorilla tag
Ara
Cevapla }}}}
suika game is a fun and simple game where you put different fruits into a box one by one. The exciting part is watching these fruits roll and bounce around in the box. Especially, it has millions of enthusiasts watching them every day via streaming platforms like Twitch, YouTube, and TikTok.
Ara
Cevapla }}}}

Hızlı Menü:

Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Online Shopping App
Online Shopping - E-Commerce Platform
Online Shopping - E-Commerce Platform
Feinunze Schmuck Jewelery Online Shopping